Rodzaje koronek – charakterystyka i właściwości

Rodzaje koronek – charakterystyka i właściwości  - 

Niektórym kojarzą się z babciną serwetą. Innym ze staromodnymi firanami. Tymczasem koronka bije rekordy popularności i… staje się coraz bardziej pożądana. Sprawdź rodzaje koronek i wybierz te idealne dla siebie!

Koronka to nic innego, jak ażurowy splot nici, najczęściej wykonany z bawełny. Istnieją też koronki lniane czy jedwabne. W zależności od techniki wykonania, wyróżnia się różne rodzaje koronek, m.in. siatkowe, klockowe i igłowe. Ogromną fanką koronek była Elżbieta I, choć trzeba przyznać, że i Elżbieta II wcale od nich nie stroniła.

Współczesna koronka to coś więcej niż znane nam z dzieciństwa babcine serwety. To również suknia ślubna, suknia wieczorowa czy koktajlowa, bielizna, mankiety i kołnierzyki.

Ozdobny koronkowy wzór często zdobi też elementy wyposażenia domowego: poduszki, zasłony czy tapety ścienne. Również projektanci mody chętnie wykorzystują koronkę w swoich projektach.

A Tobie z czym kojarzy się słowo koronkowy i jaką koronkę wybierzesz?

Rodzaje koronek ze względu na materiał wykonania

Tworzenie koronek, zwłaszcza ręczne, wymaga precyzyjnej pracy. Bardzo ważną rolę odgrywa tu materiał, z którego koronka zostanie wykonana. To właśnie on wpływa na lekkość, gładkość i estetykę tkaniny. Ze względu na materiał, wyróżnia się:

  • koronki bawełniane,
  • koronki wiskozowe,
  • koronki tiulowe,
  • koronki gipiurowe,
  • koronki jedwabne,
  • koronki lniane.

Koronki jedwabne i lniane

Za niebywale cenne uznaje się koronki jedwabne i lniane. Są to produkty określane mianem premium. To właśnie za nie zapłacisz najwięcej. Koronki lniane zazwyczaj są dostępne w naturalnej barwie lnu, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby były oferowane w bardziej wyrazistej kolorystyce. W ten sposób koronka będzie tworzyła spójną całość np. z ubraniem, które ma ozdobić.

O ile koronki jedwabne – jako elementy dekoracyjne – przepięknie ozdobią wnętrza w stylu glamour, o tyle lniane będą doskonałym akcentem wnętrz boho, rustykalnych czy prowansalskich.

Koronki tiulowe i bawełniane

Eleganckie są również koronki tiulowe i bawełniane – i to właśnie one są najczęściej zamawiane. Te ostatnie cechują się dużą sztywnością i wytrzymałością. Dlatego najczęściej są wykorzystywane do wykonywania domowych ozdób, m.in. zasłon, serwetek czy ramek na zdjęcia. Stosuje się je również w tworzeniu bielizny – również nocnej oraz wygodnych sukienek (od pewnego czasu koronkowe sukienki są numerem jeden w trendach).

Koronka gipiurowa

Dużą estetyką odznacza się koronka gipiurowa, która na tle wszystkich innych wyróżnia się najniższą ceną. Nie oznacza to, że jest mniej trwałe, bo akurat jej trwałość jest niezwykle wysoka. Charakteryzuje się wypukłym, precyzyjnie wykonanym wzorem i nieregularnymi, dość dużymi oczkami.

Taka koronka jest używana w produkcji sukien ślubnych i wieczorowych oraz eleganckich bluzek, np. z żabotem. Bardzo często jest stosowana jako ozdoba bielizny dziennej i wieczorowej. Z jej pomocą wykonuje się także firany i zasłony.

Rodzaje koronek ze względu na styl wykonania

Znasz już rodzaje koronek ze względu na materiał wykonania. Jednak, aby jeszcze więcej wiedzieć na ich temat, warto poznać ich rodzaje ze względu na technikę wykonania. Są to:

  • koronka klockowa,
  • koronka igłowa,
  • koronka siatkowa,
  • frywolitka,
  • koronki dziane,
  • koronki szydełkowe.

Koronki szydełkowe

Należą do najstarszych i zarazem najbardziej tradycyjnych rodzajów koronek. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiemy, że powstają z użyciem szydełka. Mają wyraźną teksturę. Idealnie sprawdzą się do wykończenia elementów garderoby: kołnierzyka, mankietów, spódnic, a także na tekstyliach domowych: obrusach, serwetach itp.

Koronki igłowe

Należą do bardzo pracochłonnych. Powstają przy użyciu igły i nici poprzez osnuwanie nici na tkaninie. Następnie nici są usuwane, a na tkaninie zostaje przepiękny koronkowy wzór. W tej technice powstaje np. koronka wenecka, którą cechuje bujny kwiatowy wzór. Najczęściej tego typu koronka jest używana do ozdabiania zasłon, obrusów i różnych ubrań.

Frywolitki

Nazywane są często koronkami czółenkowymi, gdyż tworzy się je przy pomocy igły i czółenka, a więc tradycyjnego, wrzecionowatego narzędzia, na które nawinięta jest nitka. Charakterystyczne dla nich są łuczki, pikotki i łezki. Doskonale sprawdzają się przy tworzeniu obrusów, serwetek i elementów ozdobnych strojów. Można je też wykorzystać do tworzenia biżuterii, np. bransoletek.

Są również frywolitki wykonane za pomocą igły frywolitkowej lub specjalnego szydełka. Dają one podobny efekt do frywolitek czółenkowych.

Koronki dziane

Są bardzo podobne do frywolitek. Tworzy się je za pomocą drutów lub szydełka. Wykorzystuje się w nich jedną nić, a nie dwie, jak ma to miejsce w przypadku frywolitki.

Koronki siatkowe

Jak sama nazwa wskazuje, przypominają siatkę. Ich fachowa nazwa brzmi „filet”. Powstają przy użyciu odpowiedniej igły i sztabki. Wszystko zaczyna się od stworzenia siatki poprzez wiązanie i przeplatanie nici. Jest ona tzw. bazą. Na siatce powstają dalsze zdobienia.

Klocki, czyli koronki klockowe

Jedne z najbardziej popularnych, uważane za tradycyjne. To właśnie z nich były wykonane babcine obrusy i serwety. Tworzy się je przy użyciu nici, które są nawijane na specjalne klocki. Stąd ich nazwa. Ale to nie koniec. Nici są przeplatane, a następnie wiązane w taki sposób, aby tworzyły unikalny wzór.
Klocki są typowe dla wyrobów flandryjskich. Doskonałym przykładem tej koronki jest koronka brukselka. Poznasz ją po kwiatowym, delikatnie uwypuklonym ornamencie na tle siateczki.

Zastosowanie koronek

Choć historia koronek jest dość stara, a ona sama była wykorzystywana już w VII wieku, to jednak po dziś dzień cieszy się dużą popularnością. Można nawet śmiało powiedzieć, że to teraz przeżywa swój renesans, stając się niezwykle pożądana.

Do czego możemy ją wykorzystać? Tak naprawdę do wszystkiego! Jedyne, co nas ogranicza, to własna fantazja. Najczęściej koronki są obecne w branży odzieżowej. Zdobią nie tylko sukienki ślubne czy strojne bluzki. Bardzo często powstają z nich gotowe elementy garderoby: topy i sukienki letnie, spódnice czy spodnie.

Czy wyobrażasz sobie piękniejszej i bardziej zmysłowej bieliznę niż ta z koronki? Koronkę w damskiej bieliźnie można spotkać na biustonoszach, figach, stringach, gorsetach czy body. Są też elementem ozdobnym pończoch i rajstop. To właśnie dzięki nim bielizna staje się bardziej zmysłowa, a jednocześnie elegancka. Na pewno pięknie podkreśla kobiecość.
Koronka swoje miejsce odnalazła również w branży wnętrzarskiej. Stosuje się ją do wykańczania lub ozdabiania wnętrz w stylu boho i rustykalnym. Doskonale sprawdza się na firankach, zdobi zasłony i poduszki.

Coraz częściej koronki goszczą też na pudełeczkach do przechowywania biżuterii i innych drobiazgów. Sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne.

Do czego jeszcze można wykorzystać koronkę? Na pewno do ozdabiania tkanin obiciowych mebli, tapet, a nawet naczyń! I to nie wszystko. Koronka może też zdobić zaproszenia, np. ślubne lub papeterię. Może pięknie ozdabiać abażury lamp i świeczniki. Możliwości jest całe mnóstwo!