Filtry

Jednostka miary
Kolor
Szerokość
Wykończenie

Tafta

 Filtry
  Tafta

  Elegancka tafta swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza specjalnej technice tkania. Nici jedwabiu, bawełny, poliestru, nylonu czy wiskozy są skręcone ze sobą w tak ścisły sposób, że powstała tkanina jest bardzo gęsta, a jednocześnie cienka. Taka właściwość sprawia, że tafta zachowuje nadany kształt i jest jednym z chętniej używanych materiałów ...

  Elegancka tafta swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza specjalnej technice tkania. Nici jedwabiu, bawełny, poliestru, nylonu czy wiskozy są skręcone ze sobą w tak ścisły sposób, że powstała tkanina jest bardzo gęsta, a jednocześnie cienka. Taka właściwość sprawia, że tafta zachowuje nadany kształt i jest jednym z chętniej używanych materiałów w krawiectwie.

  Zastosowanie tafty

  Tafta to materiał niezwykle szykowny. Początkowo była stosowana do wyrobu wieczorowych kreacji. Dziś możemy ją spotkać także w luksusowych wnętrzach, na przykład w roli ozdobnej poszwy na poduszkę.

  Od wynalezienia – prawdopodobnie w Persji – tego niezwykłego materiału, był on obecny na każdym dworze królewskim. Szyto z niego zdobne suknie, kaftany, spodnie i inne szaty.

  Do Europy tafta trafiła wraz z pojawieniem się słynnego Wielkiego Jedwabnego Szlaku. Do lat 90-tych, tafta była tkana ręcznie. Później te prace przejęły wyspecjalizowane maszyny. Dziś za głównego eksportera tafty uważa się Indie.

  Tafta rewelacyjnie sprawdza się jako materiał na suknie i inne stroje o nietypowym, awangardowym kroju. Dzięki ciekawemu połyskowi, a przede wszystkim sztywności, łatwo uformować z niej pożądany kształt, co jest szczególnie istotne dla krawców i projektantów haute couture, dla których liczy się artystyczny charakter stroju.

  Tafty, zwłaszcza w kolorze kości słoniowej, bieli lub écru, są często wybierane przez przyszłe panny młode. To tkanina, która pięknie podkreśla charakter wydarzenia i ułatwia dokładne odwzorowanie projektu wymarzonej sukni ślubnej.

  Suknia z tafty to również popularny wybór na bal studniówkowy, zwłaszcza, jeśli marzymy o nietuzinkowej i eleganckiej kreacji, która na pewno przyciągnie wzrok innych uczestników zabawy.

  Rodzaje tafty

  Taftę możemy podzielić ze względu na włókno, z jakiego została wykonana, barwę lub teksturę:

  • tafta jedwabna, wykonana z nici jedwabnych. To pierwszy rodzaj tafty, jaki pojawił się na świecie. Trwała, miękka, pięknie połyskująca. Odpowiednia dla alergików. To oczywiście również najdroższy rodzaj tafty,
  • tafta bawełniana, wykonana z bawełny. Przyjemna w dotyku, przewiewnia, również odpowiednia dla skóry delikatnej i alergicznej. Stosuje się ją przy wyrobie odzieży codziennej,
  • tafta wiskozowa, wykonana ze sztucznej wiskozy. Niedroga, miękka i błyszcząca, jednak nie tak trwała jak jedwabna. Są z niej wykonywane na przykład dekoracyjne tekstylia do wnętrz,
  • tafta octanowa, wykonana z poliestru. Szyje się z niej odzież i inne produkty codziennego użytku.

  Taftę możemy również podzielić pod względem tekstury:

  • tafta gładka, stosowana do produkcji tekstyliów domowych i lżejszej odzieży,
  • tafta podarta, kreszowana, gnieciona, z której często są tworzone eleganckie kreacje, czy kostiumy teatralne. Charakterystyczne fałdy na materiale powstają przez wystawienie go na działanie wysokiej temperatury.

  Jak i zestawienia kolorów:

  • tafta monofoniczna, do której tkania są stosowane nitki monochromatyczne,
  • tafta typu shanzhan, utkana z dwóch różnych kolorów,
  • tafta taranowana, ze wzorem, który na materiał jest nakładany za pomocą specjalnego urządzenia.

  Tafta na metry

  Taftę najlepiej zakupić na metry – dokładnie tyle, ile potrzebujemy do wykonania wymarzonej kreacji. Cena będzie różniła się w zależności od rodzaju tafty, ale kupując materiał w renomowanym sklepie, będziemy mieć pewność, że jest to materiał najwyższej jakości.

  Tafta występuje w niemal wszystkich kolorach. Największą popularnością cieszą się te w odcieniach bieli, beżu i écru, a także tafty w głębokim granacie, szmaragdzie czy purpurze, idealnie pasujące do klimatu eleganckiego balu.

  Sklep internetowy z taftą

  Yeda oferuje pełny asortyment tafty na metry. W ofercie można znaleźć taftę jedwabną, jak również wykonaną z innych włókien, o różnej teksturze (tafta gładka, kreszowana, gnieciona) oraz w bogatej gamie kolorystycznej.

  Jesteśmy rodzinną firmą z tradycjami, która od ponad 30 lat dostarcza wysokiej jakości tkaniny z całego świata do najlepszych pracowni krawieckich w Polsce.

  Więcej