Filtry

Jednostka miary
Kolor
  Szerokość
  Wykończenie

  Tafta

   Filtry
   Tafta

   Elegancka tafta swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza specjalnej technice tkania. Nici jedwabiu, bawełny, poliestru, nylonu czy wiskozy są skręcone ze sobą w tak ścisły sposób, że powstała tkanina jest bardzo gęsta, a jednocześnie cienka. Taka właściwość sprawia, że tafta zachowuje nadany kształt i jest jednym z chętniej używanych materiałów ...

   Elegancka tafta swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza specjalnej technice tkania. Nici jedwabiu, bawełny, poliestru, nylonu czy wiskozy są skręcone ze sobą w tak ścisły sposób, że powstała tkanina jest bardzo gęsta, a jednocześnie cienka. Taka właściwość sprawia, że tafta zachowuje nadany kształt i jest jednym z chętniej używanych materiałów w krawiectwie.

   Zastosowanie tafty

   Tafta to materiał niezwykle szykowny. Początkowo była stosowana do wyrobu wieczorowych kreacji. Dziś możemy ją spotkać także w luksusowych wnętrzach, na przykład w roli ozdobnej poszwy na poduszkę.

   Od wynalezienia – prawdopodobnie w Persji – tego niezwykłego materiału, był on obecny na każdym dworze królewskim. Szyto z niego zdobne suknie, kaftany, spodnie i inne szaty.

   Do Europy tafta trafiła wraz z pojawieniem się słynnego Wielkiego Jedwabnego Szlaku. Do lat 90-tych, tafta była tkana ręcznie. Później te prace przejęły wyspecjalizowane maszyny. Dziś za głównego eksportera tafty uważa się Indie.

   Tafta rewelacyjnie sprawdza się jako materiał na suknie i inne stroje o nietypowym, awangardowym kroju. Dzięki ciekawemu połyskowi, a przede wszystkim sztywności, łatwo uformować z niej pożądany kształt, co jest szczególnie istotne dla krawców i projektantów haute couture, dla których liczy się artystyczny charakter stroju.

   Tafty, zwłaszcza w kolorze kości słoniowej, bieli lub écru, są często wybierane przez przyszłe panny młode. To tkanina, która pięknie podkreśla charakter wydarzenia i ułatwia dokładne odwzorowanie projektu wymarzonej sukni ślubnej.

   Suknia z tafty to również popularny wybór na bal studniówkowy, zwłaszcza, jeśli marzymy o nietuzinkowej i eleganckiej kreacji, która na pewno przyciągnie wzrok innych uczestników zabawy.

   Rodzaje tafty

   Taftę możemy podzielić ze względu na włókno, z jakiego została wykonana, barwę lub teksturę:

   • tafta jedwabna, wykonana z nici jedwabnych. To pierwszy rodzaj tafty, jaki pojawił się na świecie. Trwała, miękka, pięknie połyskująca. Odpowiednia dla alergików. To oczywiście również najdroższy rodzaj tafty,
   • tafta bawełniana, wykonana z bawełny. Przyjemna w dotyku, przewiewnia, również odpowiednia dla skóry delikatnej i alergicznej. Stosuje się ją przy wyrobie odzieży codziennej,
   • tafta wiskozowa, wykonana ze sztucznej wiskozy. Niedroga, miękka i błyszcząca, jednak nie tak trwała jak jedwabna. Są z niej wykonywane na przykład dekoracyjne tekstylia do wnętrz,
   • tafta octanowa, wykonana z poliestru. Szyje się z niej odzież i inne produkty codziennego użytku.

   Taftę możemy również podzielić pod względem tekstury:

   • tafta gładka, stosowana do produkcji tekstyliów domowych i lżejszej odzieży,
   • tafta podarta, kreszowana, gnieciona, z której często są tworzone eleganckie kreacje, czy kostiumy teatralne. Charakterystyczne fałdy na materiale powstają przez wystawienie go na działanie wysokiej temperatury.

   Jak i zestawienia kolorów:

   • tafta monofoniczna, do której tkania są stosowane nitki monochromatyczne,
   • tafta typu shanzhan, utkana z dwóch różnych kolorów,
   • tafta taranowana, ze wzorem, który na materiał jest nakładany za pomocą specjalnego urządzenia.

   Tafta na metry

   Taftę najlepiej zakupić na metry – dokładnie tyle, ile potrzebujemy do wykonania wymarzonej kreacji. Cena będzie różniła się w zależności od rodzaju tafty, ale kupując materiał w renomowanym sklepie, będziemy mieć pewność, że jest to materiał najwyższej jakości.

   Tafta występuje w niemal wszystkich kolorach. Największą popularnością cieszą się te w odcieniach bieli, beżu i écru, a także tafty w głębokim granacie, szmaragdzie czy purpurze, idealnie pasujące do klimatu eleganckiego balu.

   Sklep internetowy z taftą

   Yeda oferuje pełny asortyment tafty na metry. W ofercie można znaleźć taftę jedwabną, jak również wykonaną z innych włókien, o różnej teksturze (tafta gładka, kreszowana, gnieciona) oraz w bogatej gamie kolorystycznej.

   Jesteśmy rodzinną firmą z tradycjami, która od ponad 30 lat dostarcza wysokiej jakości tkaniny z całego świata do najlepszych pracowni krawieckich w Polsce.

   Więcej