Ile materiału na sukienkę? Poradnik krawiecki

Ile materiału na sukienkę? Poradnik krawiecki  - 

Chcesz spróbować, ale nie wiesz, ile materiału musisz kupić? Spieszymy z pomocą i podpowiadamy!

Szycie, zwłaszcza na początku, bywa trudne, ale jak to mawia klasyk „praktyka czyni mistrza”. Nie warto więc się zrażać! Dziś pod lupę weźmiemy zagadnienie dotyczące ilości materiału potrzebnego do uszycia sukienki i innych elementów garderoby. Postaramy się objaśnić wszystko w sposób jasny i przejrzysty. Zaczynamy!

Ile materiału potrzeba, by uszyć konkretne ubrania?

To, ile materiału potrzebujesz, zależy przede wszystkim od tego, co dokładnie chcesz uszyć – czy ma to być sukienka, spódnica, marynarka, a może spodnie? A jeśli sukienka czy spódnica, to jaka ma być jej długość – mini, a może midi lub maxi, czy sukienka ma posiadać długi, czy krótki rękaw, czy marynarka ma mieć podszewkę, czy nie. Niby detale, a jednak mają ogromne znaczenie!

Samodzielne szycie ma to do siebie, że tutaj fason i wzór mają znaczenie, ale zdecydowanie ważniejsza jest ilość tkaniny. Niezbędne jest dokładne oszacowanie każdego elementu, wliczając w to margines bezpieczeństwa, a więc zapas materiału.

I jeszcze jedno – musisz też wiedzieć, czy będziesz korzystać z gotowego wykroju, czy samodzielnie przygotujesz konstrukcję. Ta pierwsza opcja jest zdecydowanie lepsza dla osoby początkującej. Gotowe szablony zazwyczaj mają podane konkretne informacje dotyczące nie tylko tego, jaka ilość materiału jest potrzebna, ale również tego, czy potrzebne Ci będą inne elementy, jak np. zamek, guziki etc.

Nie mam gotowego szablonu – co wtedy?

Jeśli chcesz uszyć konkretne ubranie, ale nie masz informacji, ile materiału potrzebujesz, wówczas najlepszych rozwiązaniem będzie przygotowanie formy. Musisz ją narysować według własnych wymiarów, wyciąć wszystkie elementy i je zmierzyć.

Połóż taki wykrój na podłodze, pozostawiając między poszczególnymi elementami niezbędny zapas na szwy – elementy nie mogą na siebie nachodzić! A teraz zmierz, ile miejsca zajmują na podłodze. Gotowe. Wiesz już, ile materiału potrzeba na uszycie ubrania. Pamiętaj, że większość tkanin jest szerokości 140 cm.

W wielkim skrócie mówiąc – to, ile materiału będziesz potrzebować, policzysz sumując długość (inaczej wysokość) każdego elementu składającego się na określone ubranie.
I tak np. w przypadku spódnicy będzie to długość bazy (przyjmijmy 60 cm) plus zapas, np. 2 cm na pasek, plus sam pasek, np. 4 cm i zapas na podłożenie dołu, np. też 4 cm. Całość wychodzi 70 cm.

Oczywiście musisz też dodać do tego margines błędu, więc weź pod uwagę większe zużycie materiału, np. 80 cm. Pamiętaj, że im bardziej skomplikowany fason, z falbanami, dodatkami itp., tym zużycie materiału będzie większe.

Sposób numer 2 – jeśli w swojej szafie posiadasz rzecz, na podstawie której chcesz uszyć nowy model, po prostu zmierz jej długości i dodaj zapas. Nie rozcinaj ubrań – to nie jest potrzebne!

A teraz do rzeczy!

Ilość materiału do uszycia sukienki

Chcesz uszyć sukienkę? Świetny pomysł, ale jaką? Na ramiączkach, z krótkim, a może z długim rękawem? Możesz wybrać, jaką tylko chcesz. Sukienek w damskiej szafie nigdy za wiele!

Potrzebny materiał na sukienkę najłatwiej oszacować, mierząc jej długość oraz długość rękawa. Tkaniny musi być więcej w momencie, kiedy chcesz uszyć sukienkę na podszewce – w takiej sytuacji dolicz dodatkowy metr bieżący (mb).

I tak:

  • na sukienkę z długim rękawem potrzebujesz ok. 1,9 mb;
  • na sukienkę z krótkim rękawem potrzebujesz ok. 1,6 mb;
  • sukienka bez rękawów to z kolei ok. 1,4 mb.

Ps. Jeśli to Twoja pierwsza samodzielnie uszyta sukienka, radzimy kupić odrobinę więcej materiału niż podaliśmy. Warto bowiem wziąć pod uwagę fakt, że coś może pójść nie tak. Wówczas unikniesz biegania do sklepu po kolejną „porcję” tkaniny.

Sprawdź naszą ofertę: tkanin sukienkowych

Ilość materiału do uszycia spodni

W Twojej szafie z pewnością przydadzą się też spodnie, zwłaszcza eleganckie – proste, klasyczne. Możesz uszyć model posiadający kieszeń lub bez kieszeni. Jeden i drugi sprawdzi się na co dzień, do pracy i na okazjonalne wyjścia.

W przypadku tego pierwszego całkowita ilość materiału = długość spodni + pasek + kieszenie. Potrzebny będzie też zapas na szew i odległość między formami – po to, żeby nie leżały na styk. Jeśli dodatkowo będziesz chciała podwinąć spodnie, to tutaj także musisz doliczyć kilka dodatkowych centymetrów.

Długość spodni zmierz po zewnętrznej nogawce od pasa w dół (jedna długość + 20 cm w przypadku spodni z kieszeniami).

I tak:

  • na proste spodnie z kieszeniami potrzebujesz ok. 1,5 mb;
  • na spodnie bez kieszeni – ok. 1,3 mb.

Ilość materiału do uszycia marynarki

A tu już „wyższa szkoła” szycia. Ale jak masz za sobą uszycie sukienki czy spodni, to i z marynarką sobie poradzisz. W tym przypadku musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy marynarka ma być z podszewką, czy nie. Jeśli tak, to trzeba będzie doliczyć mniej więcej 1,2 mb.

Wiesz już, jaki model chcesz mieć, zdejmij wymiary i do dzieła! Jak obliczyć ilość potrzebnego materiału? W następujący sposób: suma długości żakietu + długość rękawa i obłożenia; do powyższego wyniku należy doliczyć zapasy na szew, odległość między formami (żeby marynarka nie była zbyt ciasna); dodatkowo zapas na elementy do wykończenia, a więc kołnierzyk czy ewentualne kieszenie.

Podszewkę mierzymy: długość marynarki + długość rękawa (dla przykładu: długość marynarki wynosi 70 cm, a rękawa 50 cm, to na podszewkę będziesz potrzebować 120 cm, czyli ok. 1,2 mb).

Ilość materiału do uszycia koszuli

Ile materiału potrzeba na uszycie koszuli? Obliczenia się bardzo podobne, jak w przypadku marynarki. Pod uwagę należy wziąć długość koszuli i długość rękawów plus ewentualne dodatki – kołnierzyk, kieszonkę na piersi czy mankiety. Doradzamy wziąć pod uwagę te ostatnie, bo dzięki nim koszula zaprezentuje się elegancko i kompletnie.

Do tego należy dodatkowo doliczyć zapasy: na szew oraz odległość między formami (żeby koszula nie była zbyt ciasna i nie leżała „na styk”). Pod uwagę trzeba wziąć też elementy do wykończenia ubrania.

Przykład: jeśli długość koszuli (70 cm) plus długość rękawa (50 cm) będzie wynosić 120 cm, to potrzebujesz minimum 140 cm (żeby koszula nie była zbyt ciasna). Do tego dolicz wszystkie dodatkowe elementy i rezerwy – minimum 30 cm. Łącznie powinno być 170 cm, czyli 1,7 mb.

Ilość materiału na podstawie gotowego wykroju

Masz gotowe wykroje? Idealnie! To znacznie ułatwi sprawę. Musisz tylko wiedzieć, że są one dostępne w konkretnych rozmiarach, tak jak ubrania kupowane w sklepach, ale to nic nie szkodzi. Korzystając z gotowych szablonów musisz tylko wziąć pod uwagę kilka wartości:

Twój wzrost (zmierz się od czubka głowy do stóp);
obwód biustu (zmierz w najszerszym miejscu biustu, najlepiej w biustonoszu);
talia (zmierz najwęższe miejsce);
biodra (zmierz w najszerszym ich miejscu, by później nie było problemu).

Przy gotowych wykrojach powinna znajdować się tabela rozmiarów – każdy rozmiar to odpowiednie wymiary. Musisz znaleźć swój na podstawie zdjętych pomiarów ciała. Oczywiście niektóre wartości, np. biustu, możesz dopasować indywidualnie.

Wiesz już wszystko, czas przejść do działania. Na typ etapie powinnaś już posiadać pergamin lub inny papier, przez który będzie przebijał wykrój z arkusza. Przekalkuj go na papier, a następnie wytnij. Pamiętaj tylko o dodaniu zapasów – na szwy i inne dodatkowe elementy.

Teraz już tylko musisz przenieść wykrój na materiał i gotowe! Nasza rada? Zanim wykrój przeniesiesz na wybrany przez siebie materiał, wcześniej go wypierz i wyprasuj na lewej stronie. Dlaczego? Bo tym sposobem unikniesz skurczenia się gotowego projektu i tym samym zawodu, że uszyte ubranie jest za ciasne.