Rodzaje tkanin i materiałów odzieżowych

Rodzaje tkanin i materiałów odzieżowych  - 

O jakości uszytego ubrania w największym stopniu decyduje rodzaj tkaniny użytej do jego stworzenia. Różne rodzaje tkanin i dzianin wykorzystywanych w przemyśle tekstylnym różnią się od siebie rodzajem splotu oraz włókien. To właśnie te dwa czynniki decydują o elastyczności, miękkości i wytrzymałości materiału.

Rodzaje tkanin i materiałów

Podstawowe rodzaje tkanin i materiałów to te wykonane z włókien naturalnych, syntetycznych i sztucznych. Materiały naturalne to między innymi bawełna, len, wełna, jedwab czy skóra. Materiały sztuczne to na przykład modal, lyocell czy wiskoza, z kolei materiały syntetyczne to poliester, poliamid, powszechnie znany jako nylon, a także elastan i akryl.

Tkaniny naturalne wytwarzane są z włókien pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Tkaniny sztuczne wytwarzane są w laboratorium, przy czym mogą być produkowane z surowców pochodzenia naturalnego, na przykład celulozy z drzewa. Materiały syntetyczne również są wytwarzane w laboratorium, a składniki, z których pochodzą, nie występują naturalnie w przyrodzie.

Tkaniny można też podzielić według rodzaju splotu. Są to splot płócienny, splot skośny oraz splot atłasowy. W przypadku dzianin wyróżniamy sploty rządkowe i kolumienkowe. Każdy z wymienionych splotów ma swoje unikalne cechy, co wpływa na właściwości odzieży uszytej z danego materiału. To właśnie odpowiednio dobrany splot sprawia, że jeans jest sztywny i mocny, a satyna gładka i lejąca.

A czym się różni tkanina od dzianiny? Nazwy wskazują na sposób wytwarzania. Tkanina jest tkana, a dzianina dziana. Do produkcji tkanin wykorzystuje się ręczne lub mechaniczne krosna. Proces wytwarzania polega na przeplataniu ze sobą co najmniej dwóch nici – osnowy i wątku. Chodzi o osnowę biegnącą wzdłuż materiału i prostopadły do niej wątek.

Z kolei przy produkcji dzianin stosuje się tylko jedną nić. Przy pomocy drutów, szydełek, osnowarek lub szydełkarek formuje się z nici oczka, które następnie łączą się ze sobą w rzędy. W efekcie wygląd i właściwości tkanin oraz dzianin bardzo się od siebie różnią. Dzianiny charakteryzują się tym, że są bardzo elastyczne, miękkie i przewiewne. Dostosowują się do kształtów ciała, co zapewnia wygodę noszenia.

Tkaniny zachowują swój kształt i nie ulegają rozciągnięciu. Mają jednolitą strukturę, dzięki czemu są mniej rozciągliwe i elastyczne. Są też sztywne i nie odkształcają się, co czyni je uniwersalnym materiałem do szycia nie tylko wszelkiego rodzaju odzieży (spodnie, koszule, bielizna, spódnice, sukienki, T-shirty, bluzki i płaszcze), ale też elementów tekstylnych, jak pościel, obrusy czy zasłony.

Dzianiny wykorzystuje się przede wszystkim w produkcji swetrów i kardiganów, narzut, szalików, czapek, rękawiczek, skarpet, pończoch i rajstop. Ubrania z dzianiny dostosowują się do ciała, a dzięki swojej elastyczności nie muszą być skrojone dokładnie na wymiar – w przeciwieństwie do tkanin.

  • Skład surowcowy 100% POLIESTER
    Szerokość 145 cm
    Wykończenie wykończenie błysk
    Ilość brzegów dwa brzegi
    Jednostka miary metr
    Przepis prania Zalecamy delikatne czyszczenie chemiczne
  • Skład surowcowy 100% poliester
    Szerokość 150 cm
    Wykończenie wykończenie półmat
    Gramatura 90g/Y
    Jednostka miary metr
    Przepis prania Zalecamy delikatne czyszczenie chemiczne

    P2081/S055

    S055 MIKADO ORGANDYNA

    13,37 zł
  • Skład surowcowy 100% POLIESTER
    Szerokość 150 cm
    Wykończenie wykończenie półmat
    Jednostka miary metr
    Przepis prania Zalecamy delikatne czyszczenie chemiczne

    Organza malowana to wyjątkowa tkanina ubraniowa, która zapewni Ci nie tylko modny wygląd, ale również wygodę i lekkość noszenia. Ten delikatny materiał nadaje się doskonale na suknie wieczorowe, bluzki czy spódnice. Jego lekka faktura sprawia, że ubrania wykonane z tej organzy są zwiewne i eleganckie, nadając Ci pewność siebie w każdej sytuacji.

    50,48 zł
  • Skład surowcowy 100% poliester
    Szerokość 150 cm
    Wykończenie wykończenie półmat
    Gramatura 90g/m
    Jednostka miary metr
    Przepis prania Zalecamy delikatne czyszczenie chemiczne

    ORG88

    GRUBA ORGANDYNA / BENGALINA ORG88

    30,95 zł
  • Skład surowcowy 100% POLIESTER
    Szerokość 300 cm
    Wykończenie wykończenie półmat
    Gramatura 180 g/m
    Jednostka miary metr
    Przepis prania Zalecamy delikatne czyszczenie chemiczne

    Organdyna gruba o szerokości 300 cm, charakteryzująca się subtelnym, półmatowym wykończeniem. Idealna do szycia eleganckich dekoracji, zasłon, a także kreacji, gdzie pożądana jest lekkość materiału przy zachowaniu większej trwałości i struktury.

    41,45 zł

Tkaniny ze względu na rodzaje splotów

Tkaniny mogą różnić się między sobą strukturą, nawet jeśli powstały z tej samej przędzy. Jest to zależne od rodzaju splotu, który decyduje nie tylko o wyglądzie tkaniny, ale też jej wytrzymałości i przeznaczeniu.

Sploty mogą być jednostronne lub dwustronne. W przypadku splotów jednostronnych materiał wygląda inaczej po obu stronach. Splot dwustronny sprawia natomiast, że wygląda jednakowo z obu stron.

Do splotów jednostronnych zaliczamy:

  • splot skośny jednostronny,
  • splot atłasowy.

Do splotów dwustronnych zaliczamy:

  • splot płócienny,
  • splot panamowy,
  • splot rypsowy,
  • splot skośny dwustronny.

Splot płócienny

Tkaniny o splocie płóciennym wykorzystywane są głównie do produkcji wizytowych i eleganckich ubrań oraz dekoracji. Tego rodzaju materiały wymagają delikatności podczas prania i prasowania. Najczęściej spotykane tkaniny o tym splocie to:

  • batyst,
  • flanela,
  • szyfon,
  • popelina,
  • organza,
  • muślin,
  • żorżeta,
  • aksamit.

Splot skośny

Splot skośny sprawia, że tkanina jest wytrzymała. Z tego względu tego rodzaju tkaniny wykorzystuje się w produkcji odzieży codziennej i wierzchniej, która ma być odporna na intensywne użytkowanie. Najpowszechniejsze tkaniny o splocie skośnym to:

  • dżins,
  • tweed,
  • gabardyna.

Splot atłasowy

Tkaniny o splocie atłasowym mogą mieć splot wątkowy lub osnowowy. Pierwsze z nich nazywamy satynami, a drugie atłasami. Wyróżniają się przede wszystkim pięknym połyskiem i nieco śliską powierzchnią, przyjemną w dotyku.

Satyna najczęściej wykonana jest z bawełny lub jedwabiu. Jej prawa strona jest błyszcząca, a lewa matowa. To delikatna, lejąca się tkanina, co sprawia, że ładnie się układa, a przy okazji jest lekka i przewiewna. Często szyje się z niej eleganckie sukienki i bluzki, a także koszule nocne, podszewki ubrań czy poszewki na poduszki.

Gruba satyna nadaje się wyłącznie do czyszczenia chemicznego. Cienka satyna może być prana ręcznie lub w trybie delikatnego prania z użyciem łagodnego detergentu oraz w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza.

Atłasy są tkane z włókien bawełnianych lub wiskozowych. Materiał ekskluzywny może być wyrabiany także z jedwabiu. Atłas jest bardzo gładki i miły w dotyku. Podobnie jak satyna, prawą stronę ma błyszczącą, a lewą matową. Jego cechą charakterystyczną jest uczucie przyjemnego chłodu w kontakcie ze skórą.

Atłas jest droższy od satyny. Wytwarza się z niego eleganckie suknie ślubne i wieczorowe, bieliznę, podszewki marynarek, sukienek i spódnic oraz pościel. Tkaninę atłasową najlepiej prać ręcznie lub w pralce na delikatnym trybie w temperaturze do 40 stopni Celsjusza, po wywróceniu ubrań na lewą stronę.

Rodzaje tkanin ze względu na zawartość włókien

Tkaniny różnią się między sobą także surowcem, z jakiego są wykonane. Zarówno tkaniny sztuczne, jak i syntetyczne powstają na drodze obróbki chemicznej, natomiast naturalne są całkowicie pozyskiwane z przyrody.

Włókna sztuczne

Popularne materiały pochodzenia sztucznego to modal, lyocell i wiskoza. Wiskoza powstaje w wyniku chemicznej obróbki celulozy pozyskiwanej głównie z drzew iglastych. Charakteryzuje się przewiewnością i lekkością, dlatego jest idealna do produkcji letniej odzieży.

Lyocell również produkowany jest z celulozy drzewnej, jednak przy jego produkcji nie powstają substancje szkodliwe dla środowiska, zużywa się też znacznie mniej wody. Dodatkowo lyocell poddawany jest biodegradacji w zaledwie 6 tygodni. Z tego względu wielu uważa lyocell za bardziej ekologiczną alternatywę dla wiskozy.

Lyocell ma też wiele cennych właściwości, między innymi jest bardzo przewiewny, a przy tym odporny na uszkodzenia. Świetnie pochłania wilgoć, więc nadaje się na produkcję letnich bluzek i sukienek.

Modal to tkanina wytwarzana z celulozy z drewna bukowego. Nazywana jest konkurencją dla tkaniny bawełnianej, gdyż do jej wyprodukowania zużywa się mniej wody. Poza tym jest to materiał w 90% biodegradowalny. Ze względu na swoje cenne właściwości, takie, jak przewiewność, odprowadzanie wilgoci i rozciąganie, powszechnie używa się jej do produkcji odzieży sportowej.

Włókna syntetyczne

Popularne materiały syntetyczne to poliester, nylon, elastan i akryl. Materiał poliestrowy otrzymywany jest w wyniku syntezy chemicznej z pochodnych ropy naftowej. Ze względu na to, że jest tani w produkcji, jest też powszechnie dostępny. Choć poliester uchodzi za materiał nieekologiczny, ma wiele zalet, jeśli chodzi o jego właściwości.

Ubrania z poliestru są odporne na plamy, wytrzymałe i sprężyste. Nie niszczą się ani nie odkształcają mimo wielokrotnego prania. Niestety, jest też mało przewiewny, dlatego wzmaga pocenie i źle odprowadza wilgoć. Nie nadaje się do produkcji strojów wizytowych, źle się też nosi latem w upalne dni.

Poliamid, czyli nylon, powstał jako tańszy i bardziej wytrzymały odpowiednik jedwabiu. Jest to materiał bardzo delikatny, miękki w dotyku, a do tego odporny na gniecenie i o bardzo dobrej wodoszczelności. Z tego względu wykorzystuje się go w produkcji kurtek przeciwdeszczowych, strojów kąpielowych czy odzieży roboczej.

Elastan stosowany jest jako dodatek do materiałów, które nie są rozciągliwe, w celu poprawy ich właściwości. Włókna elastanu są rozciągliwe i odporne na zabrudzenia. Nie wymagają specjalnego traktowania, łatwo się piorą i nie gniotą się. Z elastanu szyje się głównie bieliznę, rajstopy, kostiumy kąpielowe i odzież sportową.

Akryl to uproszczona nazwa poliakrylonitrylu, syntetycznego włókna uzyskiwanego wskutek reakcji chemicznej zwanej polimeryzacją akrylonitrylu. Akryl znajdujemy w swetrach, szalikach i czapkach.

Włókna naturalne

Do najważniejszych materiałów z włókien naturalnych zaliczamy bawełnę, wełnę, skórę i jedwab. Tkanina bawełniana to najpopularniejszy materiał znany na całym świecie od wieków.

Bawełna ma doskonałe właściwości pochłaniania wilgoci, dużą odporność na rozciąganie, ponadto jest delikatna i antyalergiczna. W zależności od rodzaju splotu ubrania bawełniane sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą.

Tkanina wełniana pozyskiwana jest przez golenie sierści owiec, kóz czy lam. W zależności od gatunku zwierzęcia wyróżniamy wełnę merino z owiec, kaszmir od kóz kaszmirskich i moher od kóz angorskich.

Wełna merino jest bardzo miękka i ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, dlatego wykorzystuje się ją w produkcji odzieży termicznej. Tkanina kaszmirowa również jest miękka, ma też lekki połysk. Moher to rodzaj lekkiej i puszystej wełny, idealnej na swetry, czapki i szaliki.

Skóra pozyskiwana jest z powłok ciał zwierząt. Posiada dużą wytrzymałość na uszkodzenia, ma niepowtarzalny charakter, a przy odpowiedniej pielęgnacji z biegiem lat wygląda jeszcze lepiej. Najczęściej wykorzystuje się ją w produkcji kurtek, płaszczy, rękawiczek, torebek i obuwia. Skóra nie lubi dużej ilości wody oraz suszenia na grzejnikach, dlatego nie można prać jej w tradycyjnej pralce ani ręcznie.

Tkanina jedwabna wytwarzana jest z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego. Jest bardzo delikatna i podatna na zniszczenie, dlatego też jej cena jest wysoka. Wymaga odpowiedniego traktowania. Idealnie nadaje się do szycia ekskluzywnej bielizny, strojów formalnych i sukien ślubnych.

Może cię zainteresować:

Tkaniny eco friendly czyli jakie? Przedstawiamy propozycje

Satyna jedwabna- właściwości, zastosowanie i pielęgnacja tej wyjątkowej tkaniny